10 Sie 2017

Szeroka gama modeli opon dostępnych na rynku sprawia, że wymiana ogumienia może stanowić nie lada wyzwanie. Część opon zaprojektowana jest po to, by zwiększać ekonomię i komfort jazdy, inne – by przewieźć ładunek o ogromnym ciężarze. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie ma pojazd dostawczy, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat doboru opon.

 

Kiedy wymienić opony?

 

Regularne sprawdzanie stanu bieżnika i ciśnienia w oponach powinno stać się nawykiem każdego kierowcy. Jest to jedna z najważniejszych metod dbania o bezpieczeństwo i przydatność drogową samochodu. Kluczowe punkty podczas sprawdzania ogumienia to:

  • Dokładne oględziny stanu powierzchni bocznej opony – jakiekolwiek odstępstwa od regularności w postaci zgrubień, „baniek” czy pęknięć należy odnotować jako potencjalne zagrożenie podczas jazdy.

  • Weryfikacja ciśnienia w kołach – częste sprawdzanie ilości barów oraz ewentualne uzupełnianie braków, upuszczanie powietrza, gdy jest go zbyt dużo, czy dostosowanie ciśnienia do przewożonego gabarytu, może oszczędzić wiele problemów.

  • Ustalanie stanu bieżnika na powierzchni opony – jeżeli wzór jest mocno wytarty, to responsywność podczas prowadzenia może być mocno zaburzona. Dodatkowo prowadzi to do znacznego wydłużenia drogi hamowania, zwiększonego aquaplanningu i zmniejszenia przyczepności w ogóle.

Każdy z tych elementów przekłada się na komfort jazdy i jej bezpieczeństwo. Dlatego też warto upewnić się, czy głębokość bieżnika zachowana jest w dopuszczalnych normach – poniżej 3 mm w busach i samochodach dostawczych powinno wykluczać oponę z użycia. Dla samochodów ciężarowych istnieje indeks TWP/TWI zamieszczony na oponie, który informuje o dopuszczalnej minimalnej głębokości bieżnika.

 

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze opon, jest postępowanie zgodnie z sugestiami producenta pojazdu. To prosty sposób na zaoszczędzenie czasu. Jeżeli jednak zapadła decyzja o założeniu opon innej marki, warto przyjrzeć się bliżej kilku kwestiom.

Cena ma duży wpływ na wybór ogumienia. Najdłuższa żywotność przy zachowaniu wysokiego wskaźnika ekonomiczności jazdy cechuje opony z wyższej półki. Jest to spory wydatek, szczególnie jeżeli chcemy zachować warunek wszystkich opon jednakowej marki na osiach. Warto wtedy sprawdzić, czy nowy zestaw, który chcemy kupić, ma oznaczenie regroovable, które informuje nas o możliwości regeneracji bieżnika. W przyszłości może okazać się to sporą oszczędnością. Jednak gdy nasz budżet jest okrojony, można rozejrzeć się za zestawem używanym. W tym przypadku warto poradzić się specjalisty, który po oględzinach ogumienia wskażę potencjalne zagrożenia i zalety danego zestawu. Kupno opon używanych niesie pewne ryzyko, ale może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

Ryzyko, jakie niesie wybór złego ogumienia

 

Zmiana opon często oznacza przemyślenie ich wielkości. Opona powinna wytrzymać w skrajnych warunkach – biorąc pod uwagę ciężar samochodu, ładunku oraz jakość nawierzchni, bardzo duże obciążenia i naprężenia powierzchni.

Większość producentów posiada oznaczenia dotyczące ładowności, temperatury oraz zbrojenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo dla kierującego i przewożonego ładunku. Opony bez wzmocnienia mają tendencje do przegrzewania się, a w skrajnych warunkach nawet topnienia czy spalenia.

Rozmiar opony będzie miał znacznie większy wpływ na pojazd niż zwiększenie jego wysokości. Opona zbyt duża może zakłócać odczyt z prędkościomierza, pokazując zaniżoną prędkość. W odwrotnym przypadku, gdy opona jest za mała, licznik zawyża prędkość. Dla posiadaczy samochodów osobowych nie jest to znaczny problem, jednak dla kierowców zawodowych taki błąd oznacza przekłamane odczyty odometru (kilometromierza).

Pozostaje jeszcze kwestia wielkości promienia opony. Nie powinien on różnić się o bardziej niż 3% od promienia koła zalecanego przez producenta. Zbyt duży lub zbyt mały promień wpływa na pracę tempomatu oraz układu kontroli trakcji.

Dobór opony dla samochodu dostawczego to proces bardzo istotny. Mimo jednorazowego uszczuplenia budżetu prawidłowy dobór i wymiana ogumienia mogą wygenerować dodatkowe oszczędności, płynące ze zmniejszenia spalania czy zwiększonej żywotności opony. Dlatego też warto dokładnie zbadać rynek podczas poszukiwań. W przypadku jakichkolwiek wahań nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty – czy to u dostawcy opon, czy też u producenta pojazdu.